סוגי נדלים

סוגי נדלים – לדעת מול מה אתם ניצבים

סוגי נדלים שונים חיים בארץ. חלקם ארסיים, אחרים סתם מסתובבים במעגלים על עשרות רגליהם ואינם מזיקים לאיש, אך בטוח שכולם יכולים לעורר צווחות פחד ואימה מרובנו. המראה של הרגליים הולכות יחד באותו קצב, לא מתבלבלות וממשיכות להוליך את מרבה הרגליים במהירות ממקום למקום יכול לעורר בעתה אצל רובנו. אם תסתכלו על סוגי נדלים שאותם תראו, תוכלו להבחין בשוני ביניהם. לעיתים הדבר יקפוץ למול עיניכם ולעיתים תצטרכו זכוכית מגדלת, אך לרוב יהיה מדבור על הבדלים שתוכלו לשים לב אליהם גם ללא אמצעי עזר. אם אתם רוצים להכיר מעט יותר את הנדלים ולהבין מי הם החרקים הקטנים אשר מטיילים אצלכם בבית או בגינה, הנה כמה סוגים שונים שאותם כדאי להכיר.

סוגי נדלים – היכרות מוקדמת

רבנדל ארסי

זהו הנדל החשוב ביותר להיכרות. הרב נדל הוא ארסי ועל כן מסוגל לפגוע בבני אדם. לרוב עקיצה אחת אינה יכולה להיות קטלנית, אך היא החלט יכולה לגרום להתנפחויות שונות, קשיי נשימה, אדמומית ובמקרים קשים במיוחד של רגישות לעקיצתו – אף למוות. אצל הנדלים ישנה שכבה חיצונית רכה אשר מקלה על התייבשות, ועל כן הנדלים פועלים בדרך כלל בשעות הלילה כדי לא להתייבש. אצל הרבנדל מערכת העור מפותחת מעט יותר, ועל כן הוא יכול להסתובב גם בשעות החום ולשרוד זמן רב יותר מכל נדל אחר. את הרבנדל ניתן לזהות בעזרת צבעי האזהרה, צהוב ושחור עזים, אשר מצוירים על גבו ופונים לעולם החיצון.

נדל ארוך רגליים

נדל זה הוא בעל מערכת הנשימה הנחשבת למפותחת ביותר בקרב סוגי הנדלים השונים. מערכת נשימה זו מאפשרת לנדל ארוך הרגליים להיות המהיר ביותר מבין סוגי הנדלים החיים בארץ. בעקבות מהירות זו יש המכנים אותו “אצנדל”. את הנדל ארוך הרגליים ניתן לזהות על פי חמישה עשר זוגות הרגליים שלו, ועל פי המהירות הרבה בה הוא נע לאורך המסלול עליו הוא מחליט. סימן זיהוי נוסף הוא צורת הרגליים, אשר הולכות ומתארכות ככל שהן מתרחקות מראשו ומתקרבות לכיוון זנבו הקצר.